عشق من و تو

 

زندگی نامه فرخ تميمی

فرخ تمیمی  به سال 1312 خورشیدی در نیشابور زاده شد . پدرش از مردم طالقان بود و از اقوام دکتر حشمت طالقانی ، همو  که از جمله ی همرزمان میرزاکوچک خان در قیام جنگل محسوب می شود.  فرخ در دو سالگی پدر را از دست داد و زیر نظر مادر ، از خانواده ی حاج میرشکار آذربایجانی در تهران بزرگ شد.

او دوره های  ابتدایی و متوسطه را در دبستان تمدن و دبیرستان دارالفنون گذراند و به سال 1333 در نخستین دوره ی دانشکده ی نفت پذیرفته شد . اما چند ماه بعد به دلیل دشواری های زندگی از ادامه ی تحصیل بازماند. سپس  به خدمت سربازی رفت .  دوره ی سربازی را در تهران  و گرگان و ترکمن صحرا سپری کرد و پس از آن  به کار در زمینه ی حسابداری پرداخت .درس این رشته را هم در آغاز دهه ی 1340 در « موسسه ی عالی حسابداری » خواند ؛ دانشکده ای که عزیزالله نبوی یکی از نخستین استادان رشته ی حسابداری در ایران بنیان نهاد . سال 1346 این دوره را  به پایان بُرد. سپس  به مدیریت حسابرسی و ریاست قسمت حسابداری کارخانجات و شرکتهای مختلفی رسید .

 کارخانه ی لاستیک سازی بی-اف-گودریج ، کارخانه ی بیسکوئیت سازی مینو ، کارخانه ی اتومبیل سازی سیتروئن ، شرکت داروسازی ایران ارگانون ، و شرکت صنایع تهویه ی مطبوع کویرترموفریگ .

تمیمی در سال 1345 ازدواج کرد . نام همسرش زهرا منشور است و حاصل این ازدواج یک پسر به نام  فرهنگ ( متولد 1347) می باشد . ذوق شعری او از دوران دبیرستان با شعرهای چهارپاره و گاه آزاد ، که اغلب درون مایه ای ملی داشت شناخته شد .

او با توانایی های  کلامی اش ، در صف نسل دوم شاعران نیمایی قرار دارد و با زبان  متشخص  شاعرانه جزو معدود مدرنیست ها به شمار می آید  که بر شعر زمانش اثر گذار بوده است .

دفترهای شعرش  از این قرار است :

آغوش ( 1335)

سرزمین پاک ( 1341)

خسته از بیرنگی تکرار ( 1344)

دیدار (  1350)

از سرزمین آئینه و سنگ ( 1356)

گزینه ی اشعار ( 1369)

او به زبان انگلیسی  در حد بالایی تسلط داشت و گه گاه  به ترجمه ی شعر ، مقاله و کتاب نیز می پرداخت که برخی از ترجمه های او از این قرارند :

مردان پوک ( شعر تی.اس.الیوت  همراه با تحلیل اُ.اِف کائیل ، مجله ی بنیاد  سال 2 ش 16 تیر1357 . ص 24-26-80-81 )

دنیا از چشم هسه ( گزین گویه های هرمان هسه ، مجله ی دنیای سخن ، ش 25 فروردین 1368ص. 79-78 )

ازرا پاوند ( دبلیو ون اوکانر ، نسل قلم : کهکشان  1375 )

راینر ماریا ریلکه ( جی الستون ، نسل قلم : کهکشان 1376 )

ترانه های پینک فلوید ( ترجمه  با م.آزاد   ثالث 1377 )

شور ذهن ( زندگی نامه ی فروید . نوشته ی ایروینگ استون ، ترجمه با اکبر تبریزی ، مروارید 1378)

او در نیمه ی دوم دهه ی 1370  کتاب پرباری درباره ی زندگی و شعر منوچهر آتشی شاعر هم نسل خودش فراهم آورد . ( پلنگ دره ی دیزاشکن  ثالث 1378)

فرخ تمیمی در 23 اسفندماه 1381 به دلیل ایست قلبی در تهران درگذشت  و در قطعه ی هنرمندان بهشت زهرا  به خاک سپرده شد . یادش جاودان .

   

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٥/۱٠/۸ - حمیدرضا