عشق من و تو

 

طرز تهيه سبزه هفت سين

چيدن سفره هفت سين از سنتهاي ديرين و استقبال از سال نوست كه آداب خاص خودش را دارد. از مواد آشنايي اين سفره باستاني سبزه و تخم مرغ رنگين است كه افراد با توجه به سليقه و خلاقيت سعي مي كنند به بهترين وجه آنها را تهيه كنند. ما هم قصد داريمچند نمونه از سبزه عيد و تخم مرغ رنگين را آموزش دهيم، اميد آن كه سفره زندگيتان هميشه پربار و با نشاط باشد.
معمولاً از اواسط اسفند ماه مي توان به فكر سبزه انداختن افتاد. براي تهيه سبزه هم اغلب از گندم، جو، ماش، عدس و باقلا استفاده مي شود. اما دانه هاي ماش براي سبزه زيباتر به نظر مي رسد.
به هر حال براي تهيه هر نوع سبزه، آن را دو شب خيس مي كنيم. روزهاي بعد نيز هر روز دو بار آب آن را عوض كرده، سپس آنها را در دستمال نخي و نازكي مي ريزيم و در محل گرمي قرار مي دهيم تا كمي جوانه بزند.
هنوز دانه ها از غلاف سفيد كاملا در نيامده، آنها را در ظرف دلخواه ريخته و پهن مي كنيم و روي آن را با يك دستمال مرطوب مي پوشانيم. مواظب هستيم كه ريشه هاي آن زياد خيس نباشد تا فاسد نشود. به مرور زمان كه سبزه رشد كرد، مي توان دور آن روبان زيبايي ببنديم.
سبزه اي براي گلدان
يك نوع ديگر سبزه را هم مي توان با گندم و به خصوص جو تهيه كرد، به اين ترتيب كه آنها را درون ورقه اي از گاز استريل يا هر پارچه نازك درشت باف نخي قرار مي دهيم. ساقه اي گل يا قاشق يك بار مصرفي را كه استحكام داشته باشد، درون اين گلوله پارچه اي مي گذاريم و بعد آن را درون بطري شيشه اي مي گذاريم و هر روز نيز با اسپري به آن آب مي پاشيم. وقتي جوانه زد و از تار و پود پارچه بيرون آمد. آن را داخل گلدان تزييني مي گذاريم و بعد از چند روز كه سبزه ما كاملاً رشد كرد، مي توانيم گلهاي ريز تزييني روي آن بگذاريم تا زيباتر شود.

سبزه عروسكي
ما مي توانيم با استفاده از عروسك هم سبزه زيبا و چشمنوازي تهيه كنيم.
براي اين مورد، نيم تنه عروسكي را انتخاب مي كنيم، سپس پارچه نخي و نازكي را به صورت دامن كلوش مي بريم و آن را تن عروسك مي كنيم طوري كه طرف پشت آن تا پايين باز باشد تا مثل شنل به نظر برسد.
عروسك را روي بشقاب قرار مي دهيم و بذر ترتيزك يا شاهي را روي آن مي ماليم. روي يك سيني پارچه نازك و نخي قرار مي دهيم و وسط آن را به اندازه كمر عروسك به طور دايره اي شكل مي بريم و سپس عروسك را درون اين دايره قرار مي دهيم، و روي پارچه دايره اي شكل هم بذر سبزه مي ماليم. هر روز هم با اسپري روي آن آب مي پاشيم.
روي سيني سبزه را با نايلوني محافظ مي پوشانيم به صورتي كه سبزه داخل آن هواي كافي داشته باشد. وقتي جوانه زد نايلون را برمي داريم و هر روز يكي، دوبار روي آن با اسپري آب مي ريزيم. وقتي كمي سبز شد، قسمت دايره شكل را مثل دامن به تن عروسك مي كنيم. بين دامن و شنل هم اگر خالي ماند، مي توان روبان زيبايي بست و قسمت پايين روبان را براي زيبايي بيشتر ريش ريش كرد، طوري كه مثل كمربند روي دامن عروسك بيفتد.

سبزي تركيبي
ما مي توانيم با استفاده از تركيب دو نوع سبزه، به طور كلي سبزه اي زيبا تهيه كنيم، به طوري كه دايره وسطي را از گندم و دايره كناري را با عدس تهيه كنيم. به اين صورت شكل كلاه مي شود.

منبع : روزنامه قدسhttp://www.qudsdaily.com/archive/1385/html/12/1385-12-13/page63.html

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٥/۱٢/٢۳ - حمیدرضا