عشق من و تو

 

تخم مرغهاي رنگين و شادماني كودكان

تخم مرغهاي رنگين و شادماني كودكان


نويسنده: ايران ريحاني

رنگ كردن تخم مرغ از رسوم زيبا و قديمي است كه بازارش در ايام نوروز به ويژه براي كودكان عاشق تخم مرغهاي رنگي داغ مي شود.
    تزيين تخم مرغ
    ابتدا طرز تهيه چند نوع تخم مرغ رنگي و تزيين شده را برايتان شرح مي دهيم. البته شما مي توانيد با توجه به ذوق و سليقه خود اشكال ديگري ابداع كنيد. برخي از تخم مرغها در اصل به رنگ زرد هستند. (اين گونه تخم مرغها براي رنگ كردن و تزيين مناسب نيستند). بنابراين هميشه تخم مرغ سفيد رنگ را به كار ببريد و آن را ابتدا در آب سرد بگذاريد و مدت 5 تا 10 دقيقه بجوشانيد و سپس بگذاريد سرد شود.
    
    تخم مرغ تمام رنگي
    از آن جا كه رنگ كردن تخم مرغهاي سفره هفت سين، هنري سنتي است. شما مي توانيد با استفاده از رنگهاي ساده و طبيعي اين عمل را انجام دهيم. به عنوان نمونه اگر تخم مرغ را همراه با علف سبز مانند چمن، اسفناج يا سبزي بجوشانيد، سبز مي شود.
    اگر با پوست پياز بجوشانيد، زرد رنگ يا (پوست پيازي) مي شود. اگر با چغندر بجوشانيد، سرخ رنگ مي شود و اگر تخم مرغ را در پارچه اي كه رنگ پس مي دهد، بگذاريد و روي آن نخ بپيچيد و بجوشانيد، شكل زيبايي حاصل مي شود.
    اگر با مداد شمعي، روي تخم مرغ نقاشي رسم كنيد و چند ثانيه داخل رنگ بگذاريد، از آن شكل زيبايي به دست مي آيد.
    ابتدا به وسيله مداد شمعي تصاويري از گل روي تخم مرغ نقاشي كنيد و قسمت مياني پوسته تخم مرغ را به صورت نواري سفيد بگذاريد و دو سر تخم مرغ را درون رنگ بنفش روشن فرو كنيد.
    همچنين مي توانيد به وسيله مداد شمعي روي بدنه تخم مرغ خطوط عمودي رسم كنيد و آن را درون رنگ زرد فرو ببريد.
    
    تزيين تخم مرغ به شكل خرگوش
    براي تزيين تخم مرغ به شكل خرگوش، ابتدا چهره خرگوش را با مداد شمعي نقاشي كنيد و سپس آن را درون رنگ صورتي فرو ببريد و از كاغذ صورتي به شكل دوگوش ببريد و اين گوشها را با چسب به قسمت بالاي تخم مرغ بچسبانيد و دو چشم مشكي و يك بيني نقاشي كرده و آن را داخل يك تخم مرغ خوري كه زياد گود نباشد، بگذاريد، سپس روباني صورتي را به شكل پاپيون در آوريد و به لبه يا پايه تخم مرغ خوري وصل كنيد.
    
    * تزيين تخم مرغ به شكل خروس
    براي تزيين تخم مرغ به شكل خروس، ابتدا تخم مرغ را درون رنگ زرد فرو كنيد و سپس با كاغذ قرمز به شكل تاج خروس بريده، بالاي تخم مرغ بچسبانيد و با كاغذ نارنجي يك نوك و با كاغذ قرمز زايده زير گلوي خروس را بچسبانيد. سپس با استفاده از كاغذ آبي و يا سبز دمي قيچي كنيد و روي تخم مرغ بچسبانيد. براي كشيدن چشم خروس هم مي توانيد از يك مرواريد مشكي استفاده كنيد و يا با روان نويسي مشكي چشم آن را رسم كنيد.
    اين آقا خروس را داخل تخم مرغ خوري كه مقداري شكر يا نمك در آن ريخته ايد، قرار دهيد و با روبان ريش، ريش شده به پايه آن گره بزنيد.

منبع : روزنامه قدسhttp://www.magiran.com/npview.asp?ID=1363650

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٥/۱٢/٢۳ - حمیدرضا